compare

Balkanweb.com

BalkanWeb, që nga krijimi i saj në shkurt të vitit 2000, është faqja kryesore e lajmeve për Shqipërinë, e cila i përcjell lajmet me foto dhe video në kohë reale. Mbulon me lajme të gjithë shqipërinë dhe rajonin, ajo i përfshin të gjitha kategoritë: shqipëri, politik, kosovë, sociale, ekonomi, sport, kronika, lajme me orë, periferi, rajon, bota, analiza, intervista, kulturë, teknologji, informatikë, sondazhe, forum, blog, diskutime, horoskop, parashikimi i motit, balkanweb tv, fotogaleri etj.,English versions: Balkanweb, is the first interactive site about balkan region. It gives news, and other information about tender, investments, documents, organization, internet, news and press, media and reports for all the countries of the region
advertising
Links Website >>
Website Topics fotogaleri, shqiptare, kosova
Top Keywords from Search Engines gazeta shqip, balkanweb + 3 more>>
UPbalkanweb.com is UP and reachable, 4 days ago
Balkanweb.com is ranked 3,244th in the world (amongst the 30 million domains). A low-numbered rank means that this website gets lots of visitors. This site is relatively popular among users in the albania. It gets 68.8% of its traffic from the albania . This site is estimated to be worth $1279007. It has 71 backlinks. Balkanweb.com has 64% seo score.
Popularity: Safety: Social signals: Legit: legal Rating:
balkanweb.com
4.0/5.0
by
WebstatsDomain

Similar websites

Favicon of www.kqz-ks.org  

Kqz-ks.org

Ballina - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

Komisioni qendror i zgjedhjeve

Popularity: | Safety: | www.kqz-ks.org

Favicon of www.gazetaexpress.com  

Gazetaexpress.com

Lajmi i Fundit - Gazetaexpress

Gazetaexpress ju sjell lajmet e fundit në kohë reale nga politika, sporti, bota e vip - ave

Popularity: | Safety: | www.gazetaexpress.com tags for www.gazetaexpress.com lajme nga kosova / sport / dhe

Favicon of telegrafi.com  

Telegrafi.com

Lajmet e Fundit - Telegrafi

Telegrafi iu sjell në kohë reale, sekond pas sekonde informacione dhe lajme

Popularity: | Safety: | telegrafi.com tags for telegrafi.com dhe / nga / portal

advertising
Favicon of lexo.al  

Lexo.al

Lexo.al-lajmet e Fundit

Lajmet e fundit 

Popularity: | Safety: | lexo.al tags for lexo.al lajme shqip

Favicon of www.indeksonline.net  

Indeksonline.net

Indeksonline

Indeksonline.net sjell tek ju lajmet e fundit shqip në kohë reale nga politika, sporti, bota e vip

Popularity: | Safety: | www.indeksonline.net tags for www.indeksonline.net lajme nga kosova / ekonomi

Favicon of www.albeu.com  

Albeu.com

Portali Albeu.com, Lajmet e Fundit, Sport, Shqiperi, Kosove, Maqedoni...

Albeu.com është portal i pavarur, me seli në tiranë, i themeluar në korrik të vitit 2003

Popularity: | Safety: | www.albeu.com tags for www.albeu.com sport / kosova

Favicon of www.ikub.al  

Ikub.al

Portali Kryesor i Informacionit Per Shqiptaret

Informacione te shumellojshme si lajme, njoftime, prona ne shitje, oferta punesimi, makina ne shitje

Popularity: | Safety: | www.ikub.al tags for www.ikub.al lajme nga vendi / dhe / lajmet e fundit

Favicon of www.zhurnal.mk  

Zhurnal.mk

Agjencia e Lajmeve

Agjencia e lajmeve - zhurnal.mk

Popularity: | Safety: | www.zhurnal.mk tags for www.zhurnal.mk nga / duke / enter

Favicon of www.oranews.tv  

Oranews.tv

Ora News - Të Parët Për Lajmin e Fundit

Radio televizioni ora news, cdo ore nje edicion, cdo minute nje lajm

Popularity: | Safety: | www.oranews.tv tags for www.oranews.tv albania / sport

Favicon of www.anabel.al  

Anabel.al

Revista Anabel Online

Gjithçka që ju keni dashur tek anabeli, në revistë apo në rrjetet sociale, është përmbledhurnë këtë portal

Popularity: | Safety: | www.anabel.al tags for www.anabel.al albania / shqipëri

Web Safety

balkanweb.com is a safe website. This information is from Google, AVG Threat Labs, McAfee SiteAdvisor, Wot.

Google Safebrowsing: Safe
Avg Antivirus n\a
Wot Raiting Excellent
SiteAdvisor n\a
Child Safety Excellent

Status:

Copy & paste code at your website:

just copy & paste the snippet into your website!

just copy & paste the snippet into your website!

General Statistics

Title: BalkanWeb.com
Description: BalkanWeb, që nga krijimi i saj në shkurt të vitit 2000, është faqja kryesore e lajmeve për Shqipërinë, e cila i përcjell lajmet me foto dhe video në ... more
SEO score: 64%
Website Worth: $1,279,007 USD
Web Safety:
Web safety signals the level of trust for the site's suitability for all users.
Child Safety:
Child safety signals the level of trust for the site's suitability for children.
Alexa Rank: 3,244
Primary Traffic:
The country where current domain is most popular relative to the other countries
albania
Alexa backlinks: 1,616
Webstatsdomain backlinks:
IP-address: 104.27.179.145 [Trace] [Reverse]
Date Registered: 2000-02-29 02:47:08
Site Age: 17 years and 9 months
Pageviews per User: 4.12
Average Time on Site: 11:27
Search Percent:
Estimated percentage of visits to balkanweb.com that came from a search engine
8.4%
Bounce:
Estimated percentage of visits to balkanweb.com that consist of a single pageview
38.4%
Daily Pageviews: n\a
Load Time: 1.89 seconds

Website categories

Currently, we found 3 categories on balkanweb.com
fotogaleri 59 sites shqiptare 735 sites
kosova 1'053 sites

Domain Name

Domain Name: balkanweb.com
Registrar: ENOM, INC
Domain Age: 17 years and 9 months
Creation: 2000-02-29
Expiration: 2015-03-01
See balkanweb.com whois information

Top Keywords

This report shows links that we found on other domains than the index page. You can use this list of domains in order to understand what content users like.

Keyword Position Date
kush ndermarrje shet motorra
1 2016-02-15
gazeta shqip sot
1 2016-02-12
flamuri i evropes
1 2016-02-11
festivali i butrintit
1 2016-02-11
spitali amerikan kosove
1 2016-02-05
www.gazetashqiptare.com
1 2016-02-05
xhevat limani
1 2016-01-31
demokracia e re faqja zyrtare
1 2016-01-31
drejtoria e pergjithshme e policise rrugore
1 2016-01-31
aeroporti i prishtines moti
1 2016-01-31

Keywords Consistency

In this table we show keywords that are most commonly found on the site. Words marked with 2 or 3 stars best describe the theme of the site.

This site is well optimized for words - balkanweb, balkan

  Keywords Freq Title Desc <H> Anchors
news 9
balkanweb 7
rajoni 6
lajme 5
balkan 4
  Keywords (2 words) Freq Title Desc <H> Anchors
balkans ballkan 2
ballkani balkan 2
news and press 2
ballkan ballkani 2
internet news 2
  Keywords (3 words) Freq Title Desc <H> Anchors
ballkan ballkani balkan 2
internet news and press 2
balkans ballkan ballkani 2

Headings

Bad, your website is not structured using HTML headings (<H1> to <H6>). You urgently need to use HTML headings (<H1> to <H6>),necessarily need to use H1 Heading Tag.

<H1> <H2> <H3> <H4> <H5> <H6>
000000

Anchors Cloud

Anchors Cloud: List of most used anchor phrases in the anchor tags of the referring domains. An example would be "webstatsdomain" in "<a href="http://webstatsdomain.org">webstatsdomain</a>"

 • <a>image</a>( 34% )
 • balkanweb( 34% )
 • universiteti i vlores vleresohet si universiteti me i mire ne shqiperi, kosove d( 11% )
 • gazeta shqiptare( 11% )
 • balkan web( 7% )

Terms Cloud

List of most used terms in the anchor text of the referring domains. An example would be "Webstatsdomain" in "<a href="http://webstatsdomain.org">Free website statistics, analysis, review - Webstatsdomain</a>"

 • universiteti( 15% )
 • gazeta( 7% )
 • shqiptare( 7% )
 • balkan( 7% )
 • kosove( 7% )
 • web( 7% )
 • mire( 7% )
 • balkanweb( 7% )
 • vlores( 7% )
 • vleresohet( 7% )
 • <a>image</a>( 7% )
 • shqiperi( 7% )

Alexa traffic graph

Alexa traffic rank shows the popularity of your site relative to other sites. Balkanweb.com is ranked 3,244th in the world (among the 30 million domains). A low-numbered rank means that your website gets a lot of visitors.

Alexa rank: 3,244 visit alexa Alexa backlinks: 1,616
This report show rough estimate of balkanweb.com's popularity
The top queries driving traffic to balkanweb.com from search engines.
balkanweb
ballkan web
gazeta ballkan
news 24 live
gazeta ballkan web

Visitors Localization

Traffic Estimations High
Traffic Rank 3,244th most visited website in the World
albania 68.8 italy 6.4
united states 5.7 greece 4.2
great britain 3.9

Websites hosted on same IP

Domain Popularity
Favicon for offshoreperformanceassociation.com   www.offshoreperformanceassociation.com
Favicon for tremblanthoteldeals.com   www.tremblanthoteldeals.com
Favicon for q-this.com   www.q-this.com
Favicon for embaros.com   www.embaros.com
Favicon for abilitychemdrycarpetcleaningor.com   abilitychemdrycarpetcleaningor.com

Website Load Time

Website load time is an important factor, because Google is taking the site’s loading speed into consideration in determining its ranking. Even though this will not have a big impact, it is still something we (webmasters) should really look into. The reason is pretty simple – the majority of visitors are usually in a rush and no one is fond of waiting half a century before the website finally loads its content or fails to load. At the last check on 2016-08-31, website load time was 1.89. The highest load time is 14.82, the lowest load time is 1.67, the average load time is 3.69.

Contact information:

Facebook profile for balkanweb.com
http://balkanweb.com/bw_kontakt.php - BalkanWeb Kontakt
@balkanwebcom - Balkanweb.com (Balkanwebcom) auf Twitter
See balkanweb.com contact information in whois record

0reviews

Add review